Sprężarki posiadają zdolność przeistoczenia ciśnienia gazu. Cząsteczki medium zostają po prostu stłoczone w mniejszej objętości. Ma to wpływ na ruch, gęstość oraz temperaturę czynnika. W wielu gałęziach przemysłu tego rodzaju efekty są nadzwyczaj pożądane. Na przykład w pracy szlifierek i wiertarek. Wykorzystuje się tutaj duże ciśnienia w celu wykonania pracy mechanicznej. Natomiast dystrybucja gazów, i wszystkie natryski są oparte na narzucaniu przepływu medium. Może nim być nawet gęsta farba lub ewentualnie sypkie ciało stałe. Jeżeli różnica między ciśnieniem ssawnym, a tłocznym jest wystarczająco gigantyczna, możliwe jest przetłoczenie umownego materiału.

Oprócz zakładów produkcyjnych, sprężarka jest też obecna w dowolnym normalnym domu. Wiatrak wprawia w ruch atmosfera, a w następstwie tego wymusza jego przepływ w danym kierunku – przetestuj https://pneumatyczny.com/13-sprezarki-kompresory-srubowe. Odkurzacz to nic innego, jak machina do przetłaczania powietrza. Idąc przez filtr, zassany gaz oczyszcza się z cząstek ciągle korzystających z naszej oferty. Należy pamiętać, iż budowa sprężarki jest ściśle połączona z jej przeznaczeniem. Dlatego co poniektóre urządzenia nie przypominają stereotypowych sprężarek. Chociażby wentylatory, które różnią się wyglądem od schematycznych maszyn tłokowych.

Budowa oraz funkcje sprężarki są ściśle powiązane z jej przeznaczeniem. Inaczej będzie wyglądać maszyna tłokowa, dmuchawa lub wentylator. W następstwie tego rozróżniamy kilka kryteriów podziału. Przed zakupem rzeczowego modelu, powinniśmy całkowicie określić wszystkie indywidualne potrzeby. Przede wszystkim musimy wybrać medium, z jakim mamy zamiar pracować. Może to być mieszanina lub ewentualnie jeden, czysty gaz. Po pewnym czasie rozważamy stosunek sprężania, inaczej spręż. To parametr oznaczany grecką literą „pi”. Informuje o ogólnym przyroście ciśnienia pod koniec procesu. Wentylator to sprężarka, w jakiej ciśnienie wzrosło do granic możliwości o dziesięć kilopaskali. Nieco znacznie większy spręż wykazuje dmuchawa oraz kompresor.

Urządzenia dzielimy również na przepływowe oraz wyporowe. Klasyfikację stworzono ze względu na różnego typu rozwiązania techniczne. W machinach przepływowych znajdują ruchome detale, odpowiedzialne za spręż. Tudzież w technologii wyporowej mamy do czynienia z tłokiem, który zasysa gaz. Mniej ważną kwestią jest wielkość urządzenia. Możemy zdecydować się na mniejszą, mobilną sprężarkę. Jednakże w wielkich zakładach przemysłowych pojawiają się tylko machiny stacjonarne.

Przeczytaj też

Dodaj komentarz