Domy zarówno energooszczędne, jak i tak nazywane pasywne mają wspólne zadanie – optymalne oszczędzanie energii w czasie ich użytkowania. Oba te typy domów mają wobec tego w sobie wybitnie dużo podobieństw oraz wspólnych cech, jak choćby rozmieszczenie pojedynczych pomieszczeń, w zależności od kierunków świata, jak również przeszklenie optymalne ściany południowej obiektu. Jednakowoż mają oraz kilka cech odrębnych: domy energooszczędne mogą posiadać dach wielospadowy, natomiast domy pasywne są w stanie posiadać dach tylko jedno lub dwuspadowy.
W domach pasywnych następuje zupełne zamknięcie przeszkleń w ścianie oraz dachu od strony północnej, natomiast w domach energooszczędnych przeszklenia tego typu są możliwe, acz zredukowane do minimum. Domy energooszczędne mają porządny współczynnik przenikania ciepła, nie powinien on być bardziej natężony niż 0,2 W/(m2K), natomiast w domach z rodzaju pasywnych współczynnik ten jest jeszcze bez mała dwukrotnie niższy. Odnośnie wentylacji też są różnice w obu typach domów, w energooszczędnych biegłość odzysku ciepła oscyluje w granicach 70 procent, tudzież w domach pasywnych jest jeszcze większy, ponieważ aż 80 procent.
W dobie kryzysu energetycznego, co jednoczy się choćby z drożejącą coraz bardziej energią i powolnym wyczerpywaniem się kopalin energetycznych na całym świecie, projektanci oraz budowniczowie domów projektują coraz to innowacyjne techniki oraz rozwiązania, mające za zadanie zminimalizowanie strat energii cieplnej. Zgodnie wobec tego z tymi założeniami domy przyszłości to będą oczywiście domy w najwyższym stopniu energooszczędne, oczywiście zasilane tylko energią odnawialną, jak kolektory słoneczne lub pompy ciepła, popierane źródłami energii proekologicznej. Dobrą opcją są inteligentne domy – inteligentny dom urządzenia. Takie domy będą przeszklone od południowej, by maksymalizować pobranie ciepła słonecznego, od południowej będą również umiejscowione takie pomieszczenia jak jadalnia czy pokój dzienny, natomiast od północnej garaż, spiżarka i pozostałe pomieszczenia oszczędnościowe, niewymagające dużego źródła ciepła do funkcjonowania.
Kształt domu także będzie jak najprostszy, aby zminimalizować przestrzenie ścian czy dachu, skąd jakkolwiek ucieka największa ilość ciepła. Zostanie zminimalizowana ilość mostków termicznych – a wobec tego miejsc, gdzie ciepło bezpowrotnie znika, za to wentylacja będzie rozwinięta w sposób znamienity, zapewniając sprawność odzyskiwania ciepła nawet na poziomie 80 procent.