Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Drewniane podłogi z surowych desek, innymi słowy tak zwane „białe podłogi” używane były nie tylko w wiejskich chałupach, lecz i w drewnianych domach w mieście. W miastach fabrycznych, gdzie większa część robotników rekrutowała się z poszukującej bardziej profesjonalnego bytu ludności okolicznych wsi, miarodajne tradycje życia codziennego i sposobu urządzania domu przenoszone były naturalnie ze wsi.

Tak w następstwie tego, w naturalny sposób, w miejskich domach, będących mieszkaniami robotniczymi uniwersalnie wykorzystywano podłogi drewniane z surowych desek. Ciekawą opcją są też bambusowe podłogi – podłoga bambus. Kładzione były one na belkach podwalinowych, które w pewnych sytuacjach układane były wprost na gruncie. Powierzchnię pod posadzką wysypywano suchym piaskiem, jaki pełnił rolę izolatora oraz pochłaniacza wilgoci.

Na nim bezpośrednio układane były belki i do tych belek przybijana podłoga. Grubość desek podłogowych i ich szerokość i długość nie były jakoś ujednolicone, zależały od jakości dostępnego materiału. Natomiast na pewno wszelkie ich wymiary były większe od desek podłogowych obecnie dostępnych w sprzedaży. Jako jeden z najbardziej wykwintnych rodzajów posadzek użytkowanych we wnętrzach mieszkalnych wykorzystane były (oraz nadal są) parkiety z dębowej klepki.

Nawet te najprostsze, układane w stereotypową „jodełkę” przydają środkowi dostojeństwa i elegancji. Pierwotnie podłogi drewniane wykonane z drzewa dębowego konserwowane były jedynie poprzez woskowanie oraz polerowanie. Drzewo dębowe należy do najtwardszych i najbardziej odpornych na ścieranie rodzajów drewna, wobec tego doskonale nadaje się na posadzki. Poza tym, jego przydatność do takiego użycia podwyższa odporność na działanie wody i jasna barwa.

Wyszlifowane klepki dębowe, po nasyceniu woskiem zyskują głęboką, ciepłą barwę, a wyszlifowanie daje wrażenie czystości oraz przestronności wnętrza mieszkania. Aby podłoga nie utraciła połysku, woskowanie trzeba było systematycznie powtarzać, podobnie jak froterowanie i polerowanie. Przy o wiele bardziej intensywnej eksploatacji podłogi, jak na przykład w przedpokoju czy też pokoju dziecinnym.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Przeczytaj też

Dodaj komentarz